Eskişehir’de Plaj Güzelliği


Türkiye’nin ilk yapay plajı, Eskişehir ilinde Porsuk çayı kenarında yer alıyor. Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından kişi bu plaja akın ediyor. Dilerseniz Eskişehir yapay plaj özelliklerine yakından bakalım.

Kentpark Yapay Plaj Hakkında

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında yapılan yapay plaj, Kentpark içerisinde bulunuyor. Porsuk çayının hemen kenarında olan plaj, 350 metre uzunluğunda ve denizden getirilen 400 ton kum ile oluşturulmuş.

15 bin metreküp kapasiteye sahip denizi bulunuyor. Denizin derinliği 1,5 metre civarında, dolayısıyla boğulma riski yok denecek kadar az. Ayrıca 50 metrelik olimpik yüzme havuzu, plajın içerisinde yer alıyor. Yüzme öğrenmek isteyenler için havuzda profesyonel eğitmenler tarafından eğitim sağlanıyor. Ayrıca yarışmalara katılan kişiler de bu havuzdan yararlanabiliyor. Ayrıca boğulma risklerine karşı cankurtaran ve hemşireler görev yapıyor.

Her yıl ortalama olarak 60 bin kişi plajı ziyaret etmeye geliyor. Toplam 300.000 m2 alana sahip olan parkta, yapay plaj dışında, restoran ve kafelerde yer alıyor. Ayrıca hediyelik eşya satan büfeler ve çocuklar için midilli atı çiftliği bulunuyor.

Kentpark içerisinde ışıklandırılmış küçük bir ada var. Adada, gondol kiralayabiliyor ve porsuk çayı turu yapabiliyorsunuz. Parkta bulunan gölette, kuğular ve çeşitli balıklar bulunuyor. Eskişehirlilerin kahvaltı mekanı olan bistrolarda gölet kenarında hizmet veriyor. Terminale yakın olması nedeniyle, şehir dışından gelenlerin de uğrak yerleri arasında.

At binmeyi sevenlerin tercih edeceği at çiftliğinde, uzman eğitmenler tarafından isteyenlere at binme öğretiliyor. Yaz döneminde özellikle fayton kiralama oldukça popüler.

Nasıl Gidilir?

Otobüs terminalinin yanında olduğu için ulaşım oldukça kolay. Şehir dışından gelenlerin kolaylıkla bulabileceği bir yer burası. Eğer şehrin başka bölgelerinden gelecekseniz, otobüs ve şahsi aracınızla kolaylıkla gelebilirsiniz. Binek aracıyla şehrin birçok yerinden yaklaşık olarak 15 dakikada parka ulaşabilirsiniz.

Eğer hızlı tren ile Eskişehir’e geliyorsanız, Espark önünden geçen tramvaya binmeniz gerekir. Otogar yönüne giden tramvaya bindiğinizde son durakta inmeniz yeterli olacaktır.

Yapay Plaj Kuralları

Plaja gelen ziyaretçilerin giriş ve çıkış saatlerine riayet etmesi bekleniyor. Ayrıca dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesine izin verilmiyor. Rahatsız edici davranışlar ve taşkınlık kesinlikle yasak. Bu konuda plaj yönetimi oldukça hassas. Zaten güvenlik görevlileri sürekli olarak plaj ve çevresini kontrol ediyorlar. Yapay plaj kuralları sıkı olduğundan, herkes güvenli bir şekilde plajın keyfini çıkarabiliyor.

Eskişehir Kentpark Yapay Plaj Saatleri

Plaj, haftanın 7 günü hizmet veriyor. Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında dileyen herkes, yapay plajı ziyaret edebiliyor.

Giriş Ücreti Ne Kadar?

Plaj giriş ücreti son güncellemeden sonra 18 TL olarak belirlenmiş. Herkesten eşit ücret alınıyor ve ücrete, içeride alabileceğiniz şezlong ve şemsiye de dahil.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo