Türkiye’nin Tanıdık Simaları: Eskişehirli Ünlüler


Türkiye’nin yakından tanıdığı ancak, nereli olduğunu bilmediği birçok ünlü var. Bu ünlülerin ortak noktası ise Eskişehir ilinde doğmuş olmaları ve buradan Tüm Türkiye’nin tanıdığı isimlere dönüşmüş olmalarıdır. İşte o Eskişehirli Ünlüler

Bizans’ın Fatihi: Cüneyt Arkın

7 Eylül 1937 yılında dünyaya gelen Cüneyt Arkın, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesinde dünyaya geldi. Babası İstiklal Savaşı gazilerinden Hacı Yakup idi. Annesi Halise hanımdır. Yoksul bir aileden geliyordu. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur’dur.

1958 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Tıp fakültesinden mezun oldu ve İstanbul’da çeşitli hastanelerde staj gördü.

Tıp fakültesinde iken tanıştığı Güler Mocan ile evlendi. 1966 yılında Filiz isminde bir kızları oldu.

Askerlik görevini, evlendikten hemen sonra Eskişehir Uçak Fabrikasında asteğmen olarak gerçekleştirdi.

Askerliğini tamamladığı dönemlerde ünlü yönetmen Halit Refik, Cüneyt Arkın’ın olduğu yerde “Şafak Bekçileri” adlı filmi çekiyordu. Burada ünlü yönetmen,  Cüneyt Arkın ile tanışmış ve kendisine “Gurbet Kuşları” filminde oynaması için teklifte bulunmuştur.

İlk filmindeki başarılarından sonra, Türkiye’nin tanıdığı bir sima haline gelmiştir. Cüneyt Arkın ismini de bu yıllarda almıştır.

Of Aman Nalan

1973 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Annesi ev hanımı, babası ise polistir. Babasının tayininden dolayı 3 yaşında İstanbul’a taşındılar. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi bölümünde tamamladı. O dönemlerde kanun öğrencisiydi. Şan eğitimi aldıktan sonra, arkadaşları ile müzik gurubu kurdu.

İlk sahne deneyimini, arkadaşları ile kurdukları gurupla Beşiktaş’taki Sokak Bar’da yaşadı. Sonraları, Ataköy’de bulunan Regata ve Twins barda sahne almaya başladı. Bu yıllarda Garo Mafyan ile tanıştı ve hayatı değişti. 1994 senesinde ise Of Aman Nalan ismi ile müzik piyasalarındaki ilk albümünü yaptı. Kısa sürede albümü 800 bin kişi tarafından satın alındı.

2000 yılında ise alerjik astım nedeniyle, kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır.

Serpil Örümcer

Yeşilçam’ın efsanevi isimlerinden olan Serpil Örümcer, 1952 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi.

1967 yılında Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen güzellik yarışmasına katılmış ve birinci olmuştur. Bu olaydan sonra hayatı değişmiştir. Henüz 14 yaşındadır ve kısa sürede tanınmaya başlamıştır.

1972 yılında şarkıcı Berkant ile evlenmiştir. Eşinin çalıştığı gece kulübünde sahne almaya başlamış ve şöhret olmuştur. Şarkıcı Berkant ile evliliği kısa sürmüş ve kızı olan Fulya’ya hamile iken, Berkant tarafından terk edilmiştir.

Yakın zamanda İstanbul Bakırköy’de bir takıcıda çalışırken görüntülenmiştir.

Meryem Boz

1988 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Meryem Boz, Türkiye’nin tanınan voleybol oyuncularındandır. Voleybolla tanışması, beden eğitimi öğretmeni sayesinde olmuştur.

Uzun bir süre Türkiye Milli Voleybol takımında oynamaktadır. Kariyerinde birçok ünlü takımda forma giymiştir. Günümüzde başarılı kariyerine devam etmektedir.

Gülseren Gürtunca

1950 yılında Eskişehir ilinde dünyaya gelen usta tiyatro oyuncusudur. Gülseren Gürtunca Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli sinema ve dizilerde rol aldı.

Ayrıca seslendirme sanatçısı olarak da görev aldı. Bir dönemin kuşağı onu Dallas dizisindeki Pamela karakterine ses veren kişi olarak tanır.  Ünlü sanatçı son olarak, seksenler dizisinde Necla karakteri ile izleyicilerin karşısındaydı.

Sedat Savtak

1963 yılında Eskişehir’de doğan Sedat Savtak, Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra birçok tiyatroda görev almıştır. Orta direk Şaban, Çil Horoz, Kurtlar Vadisi gibi büyük yapımlarda rol almıştır.

Son olarak 2018 yılında Derin Kaos adı verilen sinema filminde Paul karakterini yaşatmıştır. Kariyeri boyunca birçok film ve dizide rol alan sanatçı, başarılı çalışmalarına devam etmektedir.

Güner Ümit

90’lı yıllarda Star televizyonunda yayınlanan ve o dönemlerde Türkiye’yi ekran başına kilitleyen “Turnike” adlı yarışma programının sunucusudur. 1945 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Sunuculuğu ile ön plana çıkan Güner Ümit, birçok film ve dizide de rol almıştır. Ancak Türkiye tarafından turnike yarışma programı ile tanınmıştır.

Görev yaptığı Turnike yarışma programında, Alevi vatandaşlardan birisine, yanlış bir soru yöneltmiş ve ekranlara veda etmek zorunda kalmıştır. Olaydan sonra bir daha hiçbir yapımda rol almamıştır.

Aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır. Seslendirme yaptığı filmler; Kırmızı Güneş, Enter the Dragon, Yüz Numaralı Adam, Neşeli günler, Ölü Ozanlar Derneği olarak sayılabilir. Bu filmler dışında birçok dizi ve filmde de seslendirme sanatçısı olarak görev yapmıştır.

Yılmaz Büyükerşen

Eskişehir ilinin efsanevi belediye başkanıdır. Onun döneminde, Eskişehir tüm Türkiye tarafından tanınır oldu. 1937 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Üniversiteyi, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden başarıyla tamamladı.

1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçentlik unvanı aldı. 1973 yılında ise profesör oldu. 1982 yılında Eskişehir’in en köklü üniversitesi olan Anadolu Üniversitesinde Rektörlük görevini yerine getirdi.

Halen Eskişehir Belediye Başkanı görevini yürüten Büyükerşen, Kanal D televizyonunun da kurucularındandır. Ayrıca 2013 yılında Türkiye’nin ilk balmumu heykel müzesini faaliyete geçirmiştir.

Belki de en dikkat çekici icraatlarından bir tanesi, Eskişehir’de yapay plaj inşa etmesidir. Türkiye’nin en çok ziyaret alan yeri olan yapay plaj, hala birçok kişinin gözdesi durumundadır.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo