Eskişehir’in Gururu: Eskişehirspor


Aslında her şey 1940 yılında başladı. Eskişehirspor adı henüz ortalıkta yokken, Eskişehir Demirspor, Fenerbahçe ile Türkiye Şampiyonluğu için karşı karşıya gelmişti. Eskişehir Demirspor Fenerbahçe’yi 19 mayıs stadında 3-1 yendi.

Eskişehir spor 19 Haziran 1965 yılında kurulmadan önce, ili temsil eden amatör ve profesyonel birçok takım ve futbolcu vardı. Eskişehir adının duyulmasına büyük katkılarda bulunan ve aynı zamanda, Eskişehirspor kulübünün kurulmasında en çok emeği, bu futbolcular vermiştir.

Eskişehir sporun Kurucusu Kimdir?

1916 yılında Muğla ilinin Fethiye ilçesinde doğan M.Aziz Bolel, Eskişehir spor kulübünün kurucusudur. Aynı zamanda iş adamıdır. Edebiyatçı yönü de bulunan Bolel’in birçok şiir ve hikaye kitabı da bulunmaktadır.

Eskişehirspor Kuruluyor

1960’lı yıllarda mali sıkıntılar ve yeni kurulan federasyon engeli, Eskişehirspor kulübünün kurulmasını geciktirmişti. Federasyonu yapılan birçok başvurudan sonuç alınamamıştı.

1964 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi öğrencileri futbol takımı kurar. Amatör ligde mücadele etmeye başlayan takım ilk başarısını, Konya’da yapılan turnuvada şampiyon olarak gösterir. Bu başarıdan sonra Gençlikspor ile birleşir ve Akademi Gençlik spor adında yeni bir takım doğar.

İzleyen yılda İzmir ilinde düzenlenen futbol turnuvasında Akademi Gençlik spor takımı rakiplerini farklı sonuçlarla mağlup eder. İşte Eskişehir spor kulübünün kurulmasını sağlayan da, peş peşe gelen başarılardır. Bu başarılardan sonra spor kulübü, önemli kişilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

1960’lı yıllarda Futbol Federasyonu İzmir Temsilcisi olan Nafiz Yazıcıoğlu, takımın daha iyi yerlerde daha başarılı olacağını belirtmiştir. Nafiz Yazıcıoğlu’nun “neden şehir takımı kurmayı düşünmüyorsunuz” sözleri takımın kurulmasındaki ilk kıvılcım olmuştur.

Bu konuda neler yapılabileceğini konuşmak üzere takımın önde gelenleri, Kör Kamil’in meyhanesinde toplanmışlardı. Sonunda maddi destek sağlaması için Aziz Bolel’e başvurmaya karar verdiler. Ancak Bolel, ilk başlarda “ben avcıyım, futboldan anlamam” diyerek teklifi reddetmişti.

O yıllarda takım, Bulgaristan’la bir maça çıktı ve farklı bir skorla mağlup oldu. Bu duruma üzülen Bolel, hem maddi destek sağlamaya, hem de yeni kurulacak olan takımın kurucu başkanı olmaya karar verdi.

19 Haziran 1965 yılında ise yapılan zorlu görüşmelerin ve takımın ismine karar vermenin neticesinde, Eskişehirspor resmen kurulmuş oldu. İlk kurucu kadro ise aşağıdaki gibiydi:

 • Aziz Bolel
 • Niyazi Önal
 • İsmail Özdemir
 • Orhan Gönül
 • İbrahim Bozkurt
 • Dinçer Akman
 • Mustafa Gerçeker
 • Adil Atalı
 • Nafiz Yazıcıoğlu
 • Mennen Yalım
 • Abdullah Uygur

Takım kurulmuştu, ancak daha yapılacak birçok iş vardı ve takımın birçok eksikliği bulunuyordu. Öncelikle takımın renkleri belirlenmeliydi ve formalar yaptırılmalıydı.

Diğer takımların renklerinden farklı olması gereken renk, yine takımın kurucu üyelerinden olan Mustafa Doğramacı’nın önerisiyle kabul edildi. Artık takımın renkleri, siyah-kırmızıydı.

Takımın renklerinin en olacağı sorunu çözüldüğüne göre, sıra formaları yaptırmaya geldi. Bu konuda da Nafiz Bey’in yeğeni büyük bir jest yaparak, Fransa’da formaları yaptırdı. Ancak maddi sıkıntılardan dolayı formalar, uzun bir süre gümrükte bekletildi. Geç de olsa sonunda takım formalarına kavuşmuştu.

Sıra, kulübün armasının oluşturulmasına gelmişti. Aziz Bolel, daha önce bu konuda çalışmalar yapmış, ancak çalışmalar eskiz tasları halinde kalmıştı. Mesleği Teknik Ressamlık olan Selahattin Vapur, başkanın eskizlerinden yararlanarak, takımın armasını oluşturdu. Eskişehirspor kulübünün armasında yer alan üç yıldız; Akademi gençlik, İdmanyurdu ve Yıldıztepe spor kulüplerini temsil eder.

Eskişehirspor Başarıya Doymuyor

O yıllarda futbolseverler tarafından hep üç büyük takımın ismi zikrediliyordu. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş. İlk kurulduğu yıldan sonra 4 yıl içinde, başka bir takımın ismi daha zihinlerde yerini alacaktı. Eskişehirspor başkanı futbolcularına verdiği ilham sayesinde, onların 1969-1970 liginde ikinci olmalarını sağladı. Ancak bu bir başlangıçtı.

Eskişehirspor ilk maçını Gençlerbirliği takımı ile yapmıştı. 8 Ağustos 1965 yılında gerçekleşen hazırlık maçında takım ilk golünü Gençlerbirliği’ne karşı kaydeder.

Daha sonra 1965-66 sezonunu ikinci olarak tamamlar ve birinci lige yükselmeye hak kazanır. Birinci ligde takımı büyük başarılar beklemektedir. 1966-67 liginde 17 takım arasında mücadele etmeye başlar. 1968 liginde efsane futbolcu ve o dönemler takımın kaptanlığını yapan Abdullah Gegiç, takımın 9. Sırada yer almasını sağladı.

1969 liginde Bursaspor’un hemen arkasında ligi ikinci olarak tamamladı. 1970 liginde Eskişehirspor; Göztepe, Mersin İdman Yurdu ve Samsunspor ile karşılaştı. Göztepe ile aynı puanı elde etmesine rağmen, averaj farkı yüzünden ligi ikinci sırada tamamlamak zorunda kaldı. Ancak takımda yeni bir yıldız doğuyordu.

Aynı yıllarda ligin sonuna doğru Fethi Heper, fırtına gibi esmeye başladı. Galatasaray ile yapılan maçta Eskişehirspor, Galatasaray’ı 3-2 yenmeyi başardı. Fethi Heper ise ligde 13 gol atarak, gol kralı olmuştu.

1971 yılında ise Eskişehirspor ligi dördüncü sırada tamamladı. Ancak o yıllarda mucizevi bir olay gerçekleşti. Takım katıldığı UEFA karşılaşmasında, İspanya’nın o yıllar korkulan takımı olan Sevilla ile karşılaştı ve Sevilla’yı son dakikalarda attığı 3 golle yenmeyi başardı. Türk Futbol tarihinde bu olay ilk defa gerçekleşiyordu ve Eskişehirspor’a nasip olmuştu. İspanyol takımı yendikten sonra Hollanda’nın Twente takımına yenilen Eskişehirspor, UEFA kupasına veda etmişti. Ancak önemli değildi. Türkiye’de o yıllarda hiçbir takımın yapamadığını yapmıştı.

Zor Günler…

1 Eylül 2018 tarihinde Eskişehirspor kapanma noktasına gelmişti. Kulübün borçlarından dolayı transfer yasağı alması ve yeni oyuncuları transfer edememesi sonucunda, kapanma tehlikesi ile karşı karşıya gelmişti. Taraftarların, ETİ firmasının ve futbolcuların desteği ile takım krizi atlatmayı başardı.

Ancak yine de eskiye oranla, takımın zor günleri devam ediyor. Umarız bir an önce toparlanırlar ve eski şanlı tarihlerini yeniden yazabilirler.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo