Doğa Dostu Eskişehir: Yaşamın yeni yüzü


Eskişehir’e girdiğinizde sizi ilk Porsuk çayı karşılıyor. Şehrin simgelerinden olan Porsuk çayı, oldukça temiz ve bakımlı. Ancak Eskişehir gezisine yeni başlıyorsunuz ve Eskişehir’de sizi daha çok doğal güzellikler bekliyor olacak. Haydi Eskişehir gezimize başlayalım.

Eskişehir’in Doğal Güzellikleri

Porsuk çayı ilin en güzel doğa dostu güzelliklerinden bir tanesi. Zaten Porsuk çayı çevresinde uzun zaman geçiriyorsunuz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. İsterseniz Porsuk çayı çevresine yakından bir bakalım.

Porsuk Çayı ve Doğal Çevresi

Şehri baştan başa dolaşan çayın en güzel ve turistik yerlerinden bir tanesi, Adalar bölgesi. Bu bölgede kiralayacağınız gondollarla çay gezisi yapabiliyorsunuz ve adeta kendinizi Venedik’te dolaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Belediye tarafından çayın birçok noktasına köprü yapılmış ve köprü civarında da dinlenebileceğiniz birçok tesis bulunuyor. Çayın kıyısında bulunan tesisler 24 saat açık.

Gondol turu yapmak için Tepebaşı’nda bulunan gondol kiralama yerine gitmelisiniz.

Porsuk çayı boyunca ağaç ve yeşil çimler sizlere eşlik ediyor. Her ne kadar çayın her iki tarafında binalar olsa da, sanki ağaçlardan bu binaları fark edemiyorsunuz.

Eskişehir Kentpark Plajı

Ankara’nın eski siyasetçileri, “Ankara’ya deniz getireceğiz” vaadinde bulunmuşlar ama bunu gerçekleştirmemişler. Ancak Eskişehir’de gerçekten de yapay bir deniz var. Hatta plajı şimdiden birçok kişinin dilinde dolaşıyor.

Eskişehir kentpark plajı Porsuk çayının kenarından alınan kumlarla yapılmış. Kentpark yapay plajda dahil olmak üzere birçok tesisi içeren bir yapı olarak, ziyaretçilerini karşılıyor.

Kentpark, Porsuk çayının kenarında Gökmeydan Mahallesine kurulmuş. Şehirlerarası Otobüs Terminalinin de hemen karşısında bulunuyor.

Kentpark toplam 300.000 m2’lik bir alana kurulu ve yapay plaj da dahil olmak üzere; yüzme havuzları, kafeler, hediyelik eşya dükkanları, restoranlar, büfeler, at binme alanları ve çocuklar için birçok tesis bulunuyor.

Yapay olarak oluşturulan gölette balıklar ve kuğular yer alıyor.

Şüphesiz ki Kentpark’ın en ilgi çeken bölgesi yapay plajın olduğu alandır. Türkiye’de bir ilki başaran büyükşehir belediyesi, denizi olmayan bir yerde yapay deniz yaparak, herkesin takdirini topladı.

Yapay plajda, aileler ve gençler için ayrı bölümler bulunuyor. Giriş ücreti 15 TL ve plaja dışarıdan yiyecek veya içecek getirmek yasak. Yine de Eskişehir yapay plaj ortamında güneşlenmek harika bir duygu.

Eskişehir’e uğradığınızda mutlaka Eskişehir yapay deniz ve çevresini ziyaret etmelisiniz.

Doğal Cennet Parklar

Sazova parkı, şehrin batısında, Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde bulunuyor. Parka geldiğinizde; masal şatosu, yapay gölet, korsan gemisi, hayvanat bahçesi, Eti sualtı dünyası, Sabancı uzay evi gibi yerleri görebilirsiniz. Ayrıca her yanı yeşilliklerle dolu parkta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Şelale Park Eskişehir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan yapay şelaleden akan suyun dinlendirici sesi ile çayınızı yudumlayabileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir.

Görkemli Odunpazarı

Odunpazarı ilçesi, Eskişehir’in en eski ilçelerinden bir tanesidir. Özellikle tarihi dokusu ile dikkat çeker. İlçede; Tarihi odunpazarı evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir Balmumu müzesi ve butik oteller yer alıyor.

Tarihi ve doğayı aynı anda yaşamak istiyorsanız, Odunpazarı ilçesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo