Yaz Aylarında Eskişehir Trafiği Nasıldır?


Kış aylarında Eskişehir sakin ve sessiz bir yerdir. Kısmen diyelim, çünkü öğrenci şehri olduğu için kış aylarında daha çok öğrenci faaliyetleri ile karşılaşmak mümkündür. Yaz aylarında ise gezilecek ve görülecek yerleri çok olduğundan dolayı, araçları ile Türkiye’nin birçok ilinden vatandaş gelmektedir. Dolayısıyla yaz aylarında Eskişehir Trafiği oldukça yoğundur. Ancak öğrencilerin yaz tatili nedeniyle memleketlerine gitmeleri, bir nebze olsun bu durumu hafifletmektedir.

Otopark sorunu Eskişehir’de nispeten çözülebilmiş değildir. Tıpkı İstanbul ve Ankara illerinde olduğu gibi geniş yolların kenarında bir sıra hatta bazı caddelerde iki sıra, park eden arabalara rastlamak mümkündür. Bu durum ise trafiğin daha da sıkışmasına neden olmaktadır. Özellikle şehirlerarası terminalinin olduğu caddelerde ve kentpark civarında, trafiğin yaz aylarında daha yoğun olduğu görülebilir.

Kış Aylarında Eskişehir Trafiği Nasıldır?

TÜİK kurumunun yayımladığı son istatistiğe göre Eskişehir’de kayıtlı 286 bin 94 araç bulunuyor. Bu sayı her sene giderek artıyor. Özellikle kış aylarında öğrencilerin yoğun olarak şehirde bulunması, trafiği etkileyen durumların başında geliyor.

Her ne kadar kış aylarında toplu taşıma araçları yoğun olarak kullanılsa da, giderek artan araç sayısına, varolan yollar yeterli gelmiyor diyebiliriz. Tabi ki şehrin merkezinde daha çok trafik yoğunluğu söz konusu. İlçelerde trafik gayet akıcı ve rahat.

Artan nüfus yoğunluğunun da trafiğe etkisi büyüktür. Ancak belediye bu konuda bir takım önlemler almış ve artan araç ve nüfus sayısına rağmen, trafik diğer büyükşehirlerdeki gibi sabırları zorlayan bir durum haline gelmemiştir.

İstanbul Eskişehir Trafik Durumu

Eskişehir ile İstanbul arası 302 kilometredir. Şehir merkezine kadar olan mesafede ulaşım, Gebze otoyolundan sağlanmaktadır. Genelde akıcı olan trafik, bazı durumlarda kazaların ya da yol kontrollerinin olması sonucu hafif derecede yoğunlaşabilmektedir.
İstanbul Eskişehir arasındaki yol durumu yaz aylarında özellikle tatil zamanlarda yoğunlaşabilmektedir.

Ankara Eskişehir Trafik Durumu

Eskişehir ilinden Ankara iline karayolu ile ulaşım mesafesi 234 kilometredir. Ankara Eskişehir arası binek aracıyla yaklaşık olarak, 2 saat 45 dakika kadar sürmektedir. Ankara’dan Eskişehir’e gidebilmek için Gölbaşı ilçesinin içinden geçip, Konya yolundan gitmeniz gerekir. İkinci alternatif ise Eskişehir yolu diye geçmektedir. Genellikle bu güzergahları kullanarak, yoğunluk olmadan Eskişehir iline varabilirsiniz.

Nadiren de olsa, kış aylarında kazalardan ve yolların kapalı olması durumundan dolayı, ufak tefek aksaklıklar yaşanabilir. Ancak genel olarak bu güzergahlar çoğu zaman akıcıdır.

Eskişehir Araba Sürme Yerleri

Eskişehir’in trafiğini, Tramvaydan önce ve sonra diye değerlendirmek daha doğru olacaktır. Nedeni ise çift şeride sahip olan yollar, Tramvay hattının yapılması ile birlikte daralmış ve trafik sorununu da beraberinde getirmiştir. Şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan hat boyunca trafik çok olmasa da tıkanma eğilimi göstermektedir.
Özellikle kış aylarında Köprübaşı mevkiinde ışıklarda yoğun bir trafik gözlenmektedir. Atatürk caddesi ve Fuzuli caddesinde de yaz ve kış aylarında yoğun trafik görülür.

Eskişehir ilinde ileri sürüş teknikleri kullanılarak, sokak aralarından araba sürmek, gidilecek güzergaha daha hızlı varılmasını sağlayacaktır.

Genel

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo