Eskişehir’de Kültür ve Sanat Etkinlikleri ve Yapıları


Boşuna Eskişehir için kültür ve sanat şehri demiyorlar. Her metrekaresinde bir sanat etkinliği bulabileceğiniz şehir, tam bir kültür ve üniversite şehri olma özelliği sergiliyor. Eskişehir kültür ve sanat etkinlikleri, yıl boyunca neredeyse her gün yapılıyor. Eskişehir’de var olan kültürel değerler ve düzenlenen kültürel etkinliklere doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkmak istemez misiniz? O zaman başlayalım.

Eskişehir opera binası etkinlikleri

Opera binası, Atatürk Kültür Merkezinde bulunmaktadır. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, 4 ayrı bölümden oluşan komplekstir. Merkezde bulunan Opera salonu 485 kişiliktir. Opera salonunda her türlü ses ve ışık donanımı mevcuttur. Ayrıca konferanslar için simultane çeviri hizmetlerinin verilebileceği bölüm de bulunmaktadır.

Kültür merkezinin salonlarında bulunan akustik yapı, birçok kişi tarafından beğenilmektedir. Merkezde yer alan konser salonu 150 kişiliktir. Oda tiyatrosu 200 kişi kapasitesine sahiptir. Tüm bu salonlar aynı zamanda bilimsel etkinlikler içinde kullanılmaktadır. Ayrıca tiyatro bölümü öğrencileri için

Eskişehir Şehir Tiyatroları

40 yıl ara vermesine rağmen, Eskişehir’deki şehir tiyatroları tekrar sahne almaya başladı. Yakın zamanda sahne alan Eskişehir Şehir Tiyatroları, şehrin adeta simgelerinden bir tanesidir. Sürekli kapalı gişe oynayan sahneleri ve çocuk tiyatroları için de bir sahnesi bulunuyor. Ayrıca ışıklandırma ve ses sistemi de mükemmel denebilecek özelliklere sahiptir.

Şehir tiyatroları öğrencilerin eğitimi içinde kullanılabiliyor.

Eskişehir Anadolu Senfoni Orkestrası

Belediyeye ait olan Anadolu Senfoni Orkestrası, 1950’li yıllarda kuruldu. Eskişehir Konser ve Tiyatro Derneğinin kurulmasından sonra kurulan orkestra, halkevlerinde müzik dersi alan öğrencilerin katılımı ile daha da büyümeye başlıyor.

Yunus Emre İlkokulu Müdür Yardımcısı Nezir Sayın ile başlayan yolculuk Yılmaz Büyükerşen ile devam eder. Şu anda orkestra 60 kişilik kadrosuyla başarılı işler yapmaya devam ediyor.

Eskişehir’in Sanat Tesisleri

Eskişehir’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Sazova parkıdır. Parkın içinde Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca parkta birçok bilim ve sanat merkezleri yer almaktadır.

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Sanat Merkezine ücretsiz olarak girebilirsiniz. Tesisin kapanış saati 17.20’dir.

Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi

1200 kişilik kapasiteye sahip olan çok amaçlı salondan tutun, çok katlı otoparka ve orkestra salonuna kadar birçok bölümün bulunduğu Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, Eskişehirlilerin hoş vakit geçirdikleri yerlerden bir tanesidir.

Teknolojinin tüm yeniliklerinin kullanıldığı tesiste, son sistem görüntü ve ses cihazları bulunuyor. Kongre salonu ise yurt içi ve yurtdışında birçok toplantıya ev sahipliği yapabilecek kapasitede bulunuyor. Engelli ziyaretçiler içinde gerekli her türlü yapı tesiste bulunuyor.

Eskişehir’de Uluslar arası Çocuk Tiyatroları Festivali

Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatroları tarafından her yıl düzenli olarak yapılan çocuk tiyatroları festivali artık bir festival havasında kutlanıyor. Her yıl düzenlenen festival, Eskişehir’in simgelerinden birisi haline geldi. Şehir içinden ve şehir dışından festivale her sene yoğun ilgi gösteriliyor.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo