Eskişehir Hamam Sefası


Çiğ börek, balaban kebabı derken, Eskişehir’in başka neyi meşhur sorusuna kesinlikle, hamamları cevabını verebiliriz. Eskişehir hamamları tarihi kültürü yansıtmasının yanı sıra, uzun zamandan bu yana şifa dağıtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin diğer hamamlarında olduğu gibi hem dinlenme, hem de sağlık amaçlı kullanılsa da, Eskişehir hamam kültürünün farkı, sohbet ve bilgi alışverişinin yapıldığı yegane yerlerden bir tanesi olmasıdır.

Eskişehir Hamamlarının Tarihi

İldeki hamamların tarihi, Roma dönemine kadar gitmektedir. Roma imparatorluğunda hamamların yeri ayrıdır. Yalnızca belirli zümrelerin gidebildiği yerler değil, tüm halkın faydalanabildiği yerlerdir. Eskişehir’de Roma imparatorluğu tarafından yapılan hamamlarda da aynı durum geçerlidir.

Osmanlı döneminde ise Eskişehir hamamları şekil değiştirmiş ve önemli sosyal olayların uygulandığı yerler haline gelmiştir. Kına, düğün ve sohbet yerleri olarak Eskişehir ilindeki hamamlar hala aynı misyonu üstlenmektedir.

Eskişehir Hamamlarının Faydaları

Kültürümüzün önemli unsurlarından olan hamamların, sağlık ve psikolojik olarak birçok faydası bulunuyor. Ancak Eskişehir hamamların faydaları daha fazladır ve biz bu özellikleri maddeler halinde sıralayacağız.

  • Eskişehir hamamlarında temel bakımlar yapılmaktadır. Mesela vücuda yapılan kese sayesinde, cilt üzerinde biriken ölü hücreler atılmakta ve tüm vücut nefes almaktadır.
  • Sabunlama ve köpük işlemleriyle kesenin etkisi artırılır ve vücutta biriken kirler daha çabuk atılır.
  • Göbek taşında ter bezelerinin daha iyi çalışması sağlanır. Vücutta biriken toksinlerin atılması ile birlikte, daha zinde ve canlı bir vücut elde edilir.
  • Hamam sıcaklığında ve atmosferinde, mutluluk hormonu adı verilen, seratonin bol miktarda salgılanır. Bu sayede vücut rahatlar ve dinlenir. Aynı zamanda zihniniz gün boyu açık kalır.
  • Düzenli olarak hamama giden insanların bağışıklık sistemi güçlü olur. Nedeni ise hamam içerisindeki sıcaklığın, kan içerisinde bulunan savunma hücrelerini harekete geçirmesidir.
  • Artan vücut sıcaklığı sonucunda, savunma hücreleri parçalanır ve çoğalır. Bu durumun bir sonucu olarak lenf sisteminin de temizliği sağlanmış olur.
  • Eskişehir hamamları mükemmel kas gevşeticilerdir. Spor sonrası gelindiğinde, sertleşen kaslar yumuşar. Böylelikle kas ağrılarının oluşması engellenmiş olur.
  • Alerjik astımı olanlara da iyi gelir. Sinüslerin açılmasını sağlar ve nefes darlığını önler.
  • Vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar.

Eskişehir Hamamları: Yenilenme Merkezleri

Hamamlarıyla ünlü ilimiz Eskişehir’in birçok yerinde tarihi hamam bulunmaktadır. Ayrıca isim yapmış hamamlarıyla da ünlüdür. İşte bu hamamlardan bazıları…

En Popüler Hamam Alçık Hamamı

24 saat hizmet veren Alçık hamamı, aynı zamanda tarihi öneme de sahiptir. 18. Yüzyılda yapıldığı sanılan hamamın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. 1971 yılında küçük bir restorasyon çalışması yapılmış ve tarihi hamam bugünkü halini almıştır. Hamamın en dikkat çeken tarafı, ihtişamlı görüntüsüyle kubbesidir.

Üç ayrı eyvanın dışında, tek köşeli hücreleri bulunmaktadır. Ayrıca hamamda 14 basamaklı bir merdiven bulunuyor ve bu merdiven ile hamamın ikinci katına çıkılabiliyor. Soyunma odaları üst katta yer alıyor. Hamamın her köşesi, en kaliteli mermerlerle kaplıdır.

Işık Hamamında Rahatlamak

  1. yüzyılın ortalarına doğru inşa edilen tarihi hamam, Eskişehirlilerin en çok tercih ettiği mekanlardan birisi olma özelliği sergiliyor. Işık hamamının tek kusuru, yeterli bakımının yapılmamasıdır. Yalnızca bir dönem belediye tarafından küçük restorasyon çalışmalarında bulunulmuş. Ancak buna rağmen geniş ve ferah bir yapıya sahip.

Erler Hamamı En İyi İkinci

Bu hamamın da ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Ancak kısıtlı tarih kaynaklarına göre 15. Yüzyıldan kalma olduğu sanılıyor. Şu anda çevresi birçok dükkan ile çevrili olduğundan, dış cephesi görünmüyor. Hamama güney tarafındaki kapıdan giriş yapabiliyorsunuz.

Eskişehir Hamam Ücretleri Ne Kadar?

Öyle çok fazla ücretler söz konusu değil. İçecek, kese, köpük ve diğer ekstra hizmetler de dahil, neredeyse her gün gidilebilecek fiyatlar söz konusudur. Yani bütçenizi zorlamadan, Eskişehir hamamlarında sağlıklı kalabilirsiniz.

Eskişehir Hamamlarına Nasıl Gideceksiniz?

Yukarıda saydığımız ve saymadığımız birçok hamama ulaşım oldukça kolaydır. Hamamların neredeyse tamamı şehir merkezinde olduğu için yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten tramvay ve otobüslerle hamamlara ulaşmak da oldukça kolaydır.

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo