Çiğbörek


Tüm misafirlerini özel hissettiren BoolKöfte Restoran’da personelin müşteriye olan özenli ve samimi havası, sunumun eşsizliği ve lezzetin muhteşemliği ile başınızı döndürecektir.

Standartların üzerinde bir lezzet tatmak için uğrayabileceğiniz BoolKöfte’de Çibörek ve Balaban kebabının anlatıldığından da fazla olduğunu göreceksiniz.

Yılların deneyimi, usta kadrosu, kusursuz hizmet anlayışı ile son derece memnun kalacağınız bir adres olan restoranımıza sizleri misafir etmekten son derece memnun olacağız. Bizler kökenli mirasımızın bir parçası olan yöresel tatlarımıza sahip çıkma, ününü tüm Dünyaya yayma ve herkesin Eskişehir’e geldiğinde aradığı tek adres olma yolunda hizmetimize devam etmekteyiz.

Eskişehir de ÇiBörek Nerede Yenir? Diye sorarsanız, tarifi alacağınız adres sizi bizlere getirecektir.

Kırım Tatar Çibörek, Eskişehir ile bütünleşmiş tatlardan biri olarak yerini alıyor. Eskişehir denilince yiyecek ve özel tat olarak çiböreğin gelmesinin nedeni ise tarihe dayanıyor. Orta Asya’da Tatarların keşfettiği yiyecek olan çibörek, Tatarların Eskişehir’e göç edip yerleşmesi ve buraya gelirken de beraberlerinde kültürlerini getirmesi üzerine Eskişehir halkı tarafından da sevilmiş ve kabul edilmiştir. Giderek yaygınlaşan bu tat, hem bugünkü popülerliğini kazanmış hem de ülkemizin çoğu ilinde yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.

Çiböreğin kızgın yağda kızartılmasından dolayı özellikle kış aylarında yoğun olarak tüketildiği düşünülse de; bu lezzet en çok yaz aylarında tüketilmektedir. Çünkü yaz aylarında daha çok turist alan Eskişehir, geleneksel yemekleri ile midelere hitap etmektedir.

Eğer siz de Eskişehir’de iseniz Bool Köfte’nin usta ellerinden çıkan hafif ve lezzetli Çiböreğini deneyimleyin.

 

Blog

Yorumlar kapalı

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo