Çibörek Nedir ?

image

Eskişehir denildiğinde aklımıza gelen en önemli tadlardan olan “ çibörek” Tatar yemeği olarak bilinmektedir. Tarihçesine baktığımız zaman Orta Asya’da Tatarların keşfettiği blr Tatdır. Ve göz ardı edilmemesi gereken diğer bir nokta ise isminin doğru yazılması gerektiği; Eskişehir e göç eden Tatarlar gelenekleri ile birlikte yemek kültürlerini de taşımışlardır. Zaman içerisinde adapte olan Tatarlar, bu geleneksel tadı Eskişehirlilere kabul ettirmişlerdir. Vazgeçilmez damak tadı olmuştur.

Çibörek Tarihçesi

“Çibörek” çi eki lezzetli anlamında, lezzetli börek olarak kullanılır. Diğer bilgi ise, “çibörek” ğ kullanılarak yazılsa da doğru şekli “çibörek” olarak bilinmektedir. Üstelik Eskişehir’de belediyeler dahi ismini bu şekilde yanlış yazmışlar. Ve insanlarda bu algı oluşmuştur. Sonraki zamanlarda isim konusunu araştırdıkları zaman, Tatarlardan bilgi alarak doğrusunu bulmuşlardır. Çok lezzetli olan bu börek; Tatarca’da şırbörek anlamına gelmektedir. Pişirilme esnasında çıkan yağ sesinden dolayı, şır sesi çıkardığı için, “şırbörek” demişler. Ve mutlaka Eskişehir e gelenler bu tadı mutlaka deniyorlar. Çiböreğin mevsimlik bir yiyecek olmadığını bildiğimiz halde, en çok yaz aylarında olduğunu vurgulamalıyız.

Düşünüldüğünde, yağlı olması açısından kışın tercih edilir algısının doğru olmadığını anlıyoruz. Fakat yaz aylarında çok tercih edilmesinin sebebi şehir dışından gelen bir çok kişinin bu tadı tercih ediyor olması. Bunun en önemli nedeni, bu farklı tadın en iyi yapıldığı yerin Eskişehir olmasıdır. Çibörek tad olarak herkese hitap etmektedir. Geleneksel tadların en iyi şekilde sunulması da oldukça da önemlidir. Lezzetli olması kadar sunum da oldukça etkilidir. Bu konuda size en kaliteli hizmeti vermek için bekliyoruz.

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo