Balaban Nedir ?

Eskişehir in bilinen en önemli yiyeceklerinden biri olan Balaban kebaptır. Balaban kebabı da kendine has lezzetiyle oldukça tercih edilen kebap türlüdür. 74 yıllık geçmişi olan bu kebap 1938 yılında Abdülselam ve Kerim ustalar tarafından yapılan bir lezzettir. Eski dönemde keşfedilmiş olmasına rağmen bir çok kişi tarafından tercih edilen lezzet türüdür. Öylesine talep ediliyordu ki,

Bu lezzeti tadmak isteyen blr çok müşteri, beklerken sabırsız davranıp ustaya espri yapacak duruma gelmişlerdir. Böylesine güzel blr tad için yapılan bu tatlı atışmalar önemsizdi, yılların verdiği bu samimiyet ve eşsiz lezzet bütün bu olumsuz noktaları erteliyordu. Yıllar sonra bu tadı yeniden günümüzde yeniden Eskişehir’de bu tadın vazgeçilmezliğini görüyoruz. 90 lı yıllarda yeniden sunulan bu tad, insanlara sunulmaktadır.

Eskişehirin Lezzet Markası; Balaban

Bu geleneksel tad, Eskişehir in lezzet markası haline gelmiştir. Nesilden nesile sunulmaktadır. Kebap sindirim açısından ağır olsa da, lezzet için katlanılabilir olduğu aşikardır. Bu lezzet topunu aldıktan hazmı için soda ve uzun yürümeyi ihmal etmemek gerekir.

2018 © Boolköfte | Tüm hakları sakldıır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo